انبار:برچسب‌های حق تکثیر

From Wikimedia Commons, the free media repository
Jump to navigation Jump to search
This page is a translated version of a page Commons:Copyright tags and the translation is 100% complete. Changes to the translation template, respectively the source language can be submitted through Commons:Copyright tags and have to be approved by a translation administrator.

Shortcut : COM:CT

هنگامی که فایلی را در ویکی‌انبار آپلود می‌کنید، باید وضعیت مجوز آن را اعلام کنید، که باید به هر کسی، در هر مکان و برای هر هدفی اجازه استفاده از آن را بدهد. جادوگر بارگذاری ساده ترین راه برای آپلود فایل است. شما را از طریق مراحل ارائه اطلاعات مورد نیاز برای آپلود یک فایل راهنمایی می‌کند وبرچسب های حق چاپ را پیشنهاد می‌کند. همچنین می‌توانید از نخستین گام‌ها/گزیدن اجازه‌نامه استفاده کنید.

برای آموزش سریع درباره مجوزها به پروانه‌دهی مراجعه کنید. بسته به مجوزی که انتخاب می کنید، یک "برچسب مجوز" مانند {{Cc-by-4.0}} در صفحه توضیحات فایل درج می شود. با این کار اطلاعات مجوز در صفحه توضیحات نمایش داده می شود و فایل بر اساس آن دسته بندی می شود.

صفحات خلاصه شده در اینجا انواع مختلف برچسب مجوز را توصیف می کنند و لیستی از رایج ترین برچسب ها را ارائه می دهند. لیست ها به هیچ وجه کامل نیستند. برچسب‌های جدید اضافه می‌شوند زیرا مشارکت‌کنندگان منابع جدیدی را برای مطالبی که می‌توان در ویکی انبار آپلود کرد پیدا می‌کنند، یا منابعی را پیدا می‌کنند که باید از آنها اجتناب شود. همچنین ممکن است برچسب های جدیدی اضافه شود تا تغییرات در قوانین محلی را منعکس کند. «رده:برچسب‌های مجوز» چندین هزار الگوی برچسب مجوز را فهرست می‌کند که اغلب مختص یک منبع است.

جستجو بر اساس نام برای اسناد برچسب مجوز:

آیا فایلی که می‌خواهید آپلود کنید از منبعی مانند کتاب، وب‌سایت یا سازمانی می‌آید که دارای مطالبی است که می‌توان آزادانه از آن استفاده کرد؟ اگر چنین است، می‌توانید یک برچسب مجوز برای منبع در برچسب‌های حق چاپ پیدا کنید.

آثار در مالکیت عمومی

Public domain
Main page: ویکی‌انبار:برچسب‌های حق تکثیر/آزاد عمومی.

برچسب‌های کلی عمومی ممکن است برای توضیح اینکه چرا یک فایل در مالکیت عمومی قرار دارد براساس معیارهای گسترده مانند انتشار حق نسخه برداری توسط نویسنده یا تاریخ فوت نویسنده استفاده شود. اگر کشور منبع فایل ایالات متحده نیست، باید برچسبی نیز داشته باشد که نشان دهد چرا در ایالات متحده در مالکیت عمومی است.

همچنین برچسب‌های مجوز را برای فهرست کامل ببینید.

برچسب بر اساس کشور ها

A large blank world map with oceans marked in blue.svg
Main page: ویکی‌انبار:برچسب‌های حق تکثیر/کشور برچسب بر اساس منطقه.

قوانین حق نسخه‌برداری از کشوری به کشور دیگر متفاوت است (به قوانین حق نشر بر پایه کشور مراجعه کنید). یک فایل ممکن است بر اساس تاریخ فوت نویسنده، تاریخ انتشار، نوع اثر، سفارش‌دهنده اثر و غیره در کشور مبدأ در مالکیت عمومی باشد. برچسب‌های مجوز خاص کشور دلیلی را نشان می‌دهند که چرا یک فایل بارگذاری شده در ویکی‌ انبار در مالکیت عمومی کشور مبدأ آن قرار دارد. برای فایلی که منشا آن خارج از ایالات متحده است، یک برچسب دیگر باید نشان دهد که چرا در ایالات متحده در مالکیت عمومی است.

مجوزهای گنو

GNU head
Main page: ویکی‌انبار:برچسب‌های حق تکثیر/مجوزهای گنو.

پروانه مستندات آزاد گنو و پروانه عمومی همگانی گنو اسناد و مجوزهای نرم افزار کپی لفت رایگان و پرکاربرد هستند. آثاری که تحت مجوز خانواده گنو مجوز دارند، ممکن است در ویکی‌مدیا آپلود شوند.

مجوزهای قدیمی کریتیو کامنز

Creative Commons License
Main page: ویکی‌انبار:برچسب‌های حق تکثیر/مجوز کریتیو کامنز.

فایل‌های دارای مجوزهای منتسب کریتورکامنز و اشتراک گذاری مشابه منتسب کریتور کامنز ممکن است آپلود شوند، اما فقط زمانی که شامل محدودیت‌های غیرتجاری یا NoDerivs نباشند. مجوزهای CC0 و CC-PD نیز پذیرفته می شوند. برای جدول کامل مجوزهای کریتورکامنز مجاز، از جمله مجوزهای خاص کشور که بر اساس قوانین حق نسخه‌برداری کشور مبدا هستند، به برچسب‌های حق نسخه‌برداری مراجعه کنید.

برچسب‌های آزاد دیگر

Public domain Copyleft Green copyright symbol
Main page: ویکی‌انبار:برچسب‌های حق تکثیر/برچسب‌های آزاد دیگر.

انواع تگ های مجوز به غیر از مجوزهای گنو یا مجوزهای کریتور کامنز نشان می دهد که چرا یک فایل ممکن است آزادانه استفاده شود. معمولاً این موارد برای فایل‌هایی از یک منبع معین، مانند یک وب‌سایت یا سازمان، که مطالب را در دامنه عمومی منتشر می‌کند یا اجازه می‌دهد تحت مجوزی که برای بارگذاری در ویکی انبار قابل قبول است استفاده شود، اعمال می‌شود.

مجوزهای غیرآزاد

Warning signFree License?
Main page: ویکی‌انبار:برچسب‌های حق تکثیر/مجوزهای غیرآزاد.

ممکن است یک فایل برچسب گذاری شود تا دلایلی را نشان دهد که چرا ممکن است وضعیت کپی رایت نامعلوم یا نامشخصی داشته باشد. چنین فایلی اغلب به سرعت بررسی و حذف می شود.

توضیحات

Main page: Commons:Copyright tags/Descriptive tags.

برچسب‌های توصیفی اطلاعات مفیدی در مورد یک فایل، مانند محدودیت‌های استفاده از فایل در برخی حوزه‌های قضایی ارائه می‌دهند. آنها باید با برچسب هایی تکمیل شوند که توضیح دهد چرا فایل رایگان یا در مالکیت عمومی در کشور مبدا و ایالات متحده است.

همچنین ببینید

منابع